U ponedjeljak 3.4.2017., Inicijativa znanstvenih s Instituta Ruđer Bošković (IRB) dubrovački srednjoškolci su pokušali istražiti svjetske znanstvenike analizirajući stvarne podatke prikupljene na najvećem i najsnažnijem akceleratoru na svijetu ‘Veliki hadronski sudarač’ koji je u Europskoj laboratoriji za fizičke elementarne elemente čestica (CERN). Aktivnost se održala na Sveučilištu u Dubrovniku u okviru jedinstvenog programa CERN-a ‘Međunarodni nastavnici dana za mlade istraživače’ koji su ove godine obilježili diljem svijeta i koji su sudjelovali preko 10000 srednjoškolaca iz 40 zemalja.
Učenici su dobili poziv da predstavljaju našu zemlju u interaktivnom predavanju i eksperimentiranju i istraživanju radnog i znanstvenog znanstvenika na CERN-u i doživjeli smo radni i znanstveni rad na CERN-u. Ubudućni radni i mladi naši istraživači započeli su predavanjima o istraživanjima CERN-a, a pojedini metodični postupci analize su bili protona ubrzani u LHC akceleratoru koji su snimljeni CMS (Compact Muon Solenoid) detektorom nakon što su korišteni podaci analize. Vrhunac ovoga, po svemu sudeći, za sudionike jedinstvenog radnog dana izvršio je videokonferenciju s CERN-om i drugim institutima radijskog predstavljanja, upoređivanjem i diskusijama rezultata analize koji su dobili srednjoškolce u drugim gradovima diljem svijeta koji su tajno analizirali podatke (Tbilisi, Manila, Istambul i Split).
Akcelerator LHC fizičari koriste za proučavanje najelementarnih građevina materijala. Istraživanja na CERN-u će biti nepredviđena i producirati naše razumijevanje subatomskog svijeta i razumijevanje razvoja svemire. Rezultati istraživanja CERN-a podržavaju veliku pažnju, a ne samo vanjske fizikare već i široke javnosti. Međunarodni nastavni dan ( International Masterclasses ) omogućava srednjoškolskim stručnjacima da iskustvom istraživanja na najizravniji način. Naime, ideja vodilja programa bila je da đacima da taj dan povede radeći analize i izvršava zadatke na način što sličan stvarni radnom danu znanstvenika. Srednjoškolci će taj posao raditi uz rame sa znanstvenicima i doživljavati kako raditi moderna istraživanja u fizici.
U autentičnoj atmosferi đaci će ukazati na međunarodnu organizaciju modernih istraživanja, a samo učenje o subatomskim česticama kroz lako razumljive prezentacije fizičara izravno do brzine svjetlosti u 27 kilometara dugom kružnom LHC akceleratoru, snimljeno posebno izgrađenim detektorima prije samo nekoliko mjeseci. Tri eksperimenta: ATLAS, CMS i ALICE iskoristili su svoje podatke za ovaj edukacijski program. Zanimljivo je da mogu objaviti podatke koji su ponovno otkrili Z-bozon, elementarnu česticu otkrili prije tridesetak godina, a otkriveno je da je nagrađeno sada nedostižnom Higgsovog bozonom.
Na kraju, profesor Brigljević je zaključio da se u razvoju tehnologije ključni element pronašao kod ljudi, jedan od njih se možda krije i među današnjim sudionicima Masterclassesa, osvrćući se na postignutu dubrovčaninu Ruđeru Bošković.